• AEB

NETFLIX’İN TÜRKİYE’DEKİ GELECEĞİSon günlerde gündemi oldukça sarsan bir konu Netflix ve Türkiye’nin arasındaki gerginlik. Bu iddialar neden ortaya çıktı? Gerginliğin sebebi neydi? Film ve diziseverler bu durumu oldukça yakından takip etmiştir muhakkak. Heyecanlı bir şekilde gelişmeleri takip etsek de nihayet bu gündem de mutlu sonla sona erdi. Netflix Türkiye’de kalıyor. Peki bu süreç nasıl geçti inceleyelim.

Öncelikle geçtiğimiz hafta Netflix’in yeni yapımı olan ve önümüzdeki dönemlerde yayınlanacak olan bir Türk yapımı projesi Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin iptal edildiği haberleri yayınlandı. Dizi önemli isimlere sahipti, Özge Özpirinçci, Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk gibi. Dizi ilk set gününden sonra iptal haberiyle sarsıldı. İddialar dizinin ilk setinde LGBT+ unsurları içerdiği yönündeydi. Birkaç gün bu iddialar iyice yayılmaya başladı ve daha sonra Netflix’in Türkiye pazarından çekilmeye karar verdiği haberi sosyal medyada gündem oldu. Bu iddialar sonrasında Türkiye’deki her kesimden insan sosyal medya aracılığı ile iktidarı protesto etmeye başladı. Tepkiler çığ gibi büyüdü. Ülkemizde kadın cinayetleri, istismarlar, şiddet ve daha bir sürü suç varken Netflix’in kapatılması ve bu suçlara Netflix gibi mecraların sebep olduğu düşüncesi Türk insanı tarafından tepkiyle karşılandı. İnsanlar zaten ulusal televizyon kanallarında da ahlakı bozabilecek unsurlar bulunduğunu savundu. Protesto büyük bir ses getirdikten sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dan konuya ilişkin açıklama geldi: #NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü.Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix'in daha derin işbirliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum.”
İlerleyen saatlerde ise Netflix Türkiye de bir açıklama yaptı.
Bu iki taraflı açıklamadan sonra Netflix’in Türkiye’deki geleceği şekillemiş oldu. Ayrıca Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin senaristi Ece Yörenç dizi hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Dizinin eşcinsel karakterlere sahip olduğunun ancak bahsi geçen bir sevişme sahnesi bulunmadığını söyledi. Buna rağmen dizinin çekimleri durdurulmuş.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
 

Abonelik Formu

©2020, DOF tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now