• AEB

SNOWPIERCER İNCELEMEÇoğumuzun bildiği üzere, genellikle Netflix, platformunda yayınlanacak olan dizileri sezonluk şekilde yayınlıyor. Yani bir dizinin yeni sezonu çıktığında sezonun tüm bölümlerini tek bir oturuşta izleyebiliyorsunuz. Bu durum dizilerin bölüm bekleme sorununu ortadan kaldırmış olsa da dizilerin tadını çıkara çıkara izleyen izleyiciler için pek hoş bir durum değil çünkü artık herkesin sosyal medya ile iç içe yaşadığı bu dönemde her mecrada spoiler yeme ihtimaliniz çok yüksek. Bundan dolayı artık spoiler yemekten korkan insanlar sezonu bitirene kadar sosyal medyadan uzak durmaya gayret ediyor. Büyük bir haklılık payı var tabii ki. Kimse uzun süre beklediği sezon için spoiler görmeyi istemez. Ancak bu yazıda bahsedeceğimiz Snowpiercer dizisi bu kuralı yıktı ve bölümlerini haftadan haftaya her pazartesi olmak üzere düzenledi. Dizi yeni bölümlerini her pazartesi yayınlıyor, koca bir sezonu tek bir seferde önümüze koymuyor. Netflix bizi bir oturuşta sezonu bitirtmeye alıştırdığı için bu tip haftalık yayınlanan dizilere hasret kalmıştık. Üstelik bir de dizi kaliteli olunca.. O zaman bu Netflix’in sınırlarını yıkan muhteşem diziye bir göz atalım.
Netflix platformunda yayınlanmasından ziyade 2013 yılında Snowpiercer bir film olarak yayınlanmıştı ve oldukça beğenilmiş, övgüler toplamıştı. Bu sene de Netflix Snowpiercer’ı dizi olarak yayınladı. Harika bir ekiple. Jennifer Connelly ve Daveed Diggs başrolleri paylaşıyor. Dizi son zamanlarda çok popüler olan “dünyanın sonu” temasında. Bilim insanları küresel ısınmaya karşı olarak dünyanın ısısını düşürmeye yönelik buluşlar ile küresel soruna çözüm arıyorlar. Ancak dünyanın ısısı insan yaşamını mümkün kılmayacak seviyelere düşüyor ve Wilford Endüstrisi’nin 1001 vagonluk treninde insanlar hayatta kalma mücadelesi veriyor.
1001 vagonluk bu trende muazzam büyüklükte bir sınıf ayrımı söz konusu. 1-2-3. sınıf kalitede yaşam mücadelesi veren insanların yanı sıra bu trende biletsiz ve kaçak yolcuların bulunduğu bir kuyruk kısmı var. Bu bölüm bin bir vagonluk trenin o son “bir” kısmı işte. Kısıtlı kaynaklarla, soğukla, hastalıkla mücadele eden kuyruk insanları zor durumdayken, 1. sınıf yolcular çok üst düzey bir yaşam kalitesine sahip. Partiler, ziyafetler ve aklınıza gelebilecek her şeye sahipler. İnsanın tüylerini diken diken edecek bir sınıf ayrımı gözler önüne seriliyor diyebilirim.

İlk bölümlerde trende yaşam normal seyrinde. Daha önce kuyruk insanlarının ayaklanma başlattığından bahsediliyor dizinin başlarında. Yine ilk bölümlerde dizi bizlere bir ayaklanma izletiyor. Bu olaylardan sonra dizin akışı değişiyor. Trende işlenmiş bir cinayet ortaya çıkıyor. Ancak bu cinayeti çözebilecek tek kişi kuyruk bölümünden dedektif Andre Layton (Daveed Diggs). Bir dedektifin anlaşma karşılığında cinayet çözme hikayesini gördüğüm anda aklıma ilk gelen Altered Carbon dizisi oldu. İzleyenleriniz varsa hiç şüphem yok ki siz de hikayeler arasındaki benzerliği göreceksiniz. Ayrıca Altered Carbon dizisini sevenler bu diziden de beklediği hazzı alabilirler. Aksiyon ve gizem olaylarının yanı sıra dünyanın sonu temasını seviyorsanız bu dizi tam da aradığınız yapım diyebilirim. Bu hafta 8. bölümü yayınlandı. İsteğiniz doğrultusunda Snowpiercer dizisinin ilk sezonunun sonunda spoiler içeren bir şekilde inceleme yazısı yayınlayabiliriz. Forum kısmımızda üyeler ile beraber fikir alışverişinde bulunabiliriz. Sık sık Dizi, Oyun ve Film incelemeleri hakkında yazılar paylaşmaya gayret ediyoruz. Sizden gelen istekler doğrultusunda blog yazılarımızı düzenlemeye hazırız. Gelişmelerden ve yeni içeriklerden haberdar olmak için sitemize üye olmayı ve bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. Gelecek yazılarımızda görüşmek üzere..


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
 

Abonelik Formu

©2020, DOF tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now